Lapiuko kuprinės – sveikam, ekologiškam gyvenimui

Lapiuko kuprinės – sveikam, ekologiškam gyvenimui

Autorius Vytautas Nosevičius (iš žurnalo "Kelionės ir Pramogos", 2019 vasaros numeris)

Prieš gerą pusmetį Vilniuje, Užupyje, lankytojus pakvietė jaukūs „Kalnų namai“. Apsilankęs čia supratau, kad tai ne vieno keliautojo svajonių vieta, kur gali ne tik susipažinti su reikiama kelionėms ar žygiams įranga, bet ir gurkšnojant kvapnią Alpių žolelių arbatą, kruopščiai surinktą kalniečių rankomis, susirasti ir paskaityti mėgstamą knygą apie kalnus, kurių čia sukaupta įvairiausių – nuo Sniegynų Tigro Tensingo Norgėjaus biografijos iki legendinio lietuvių alpinisto Vlado Vitkausko įkopimo į aukščiausias pasaulio viršūnes istorijų. „Kalnų namų“ sumanytojai ir įkūrėjai Agnė ir Marius Pulkauninkai. Marius būdamas alpinistas, didžiulis kalnų mylėtojas seniai svajojo apie namų, kur žmonės užsukę galėtų jaustis kaip kalnų trobelėje, kur galėtų atsikvėpti, sušilti prie spragsinčio židinio, pavartyti kelionių tematikos leidinius ar įsigyti būtinos kalnų įrangos, įkūrimą.

Kalnų namai parduotuvė iš lauko

Užėjus į „Kalnų namus“ išsyk pasijunta, kiek čia įdėta meilės kuriant interjerą ir kaip visos kuprinės, kalnų batai bei ledkirčiai neatsiejami nuo žmogaus, kuris čia viską kūrė. Šių namų šeimininkai iki širdies gelmių įsimylėję kalnus, kasmet po kelis kartus į juos iškeliauja ir yra daug prikaupę įvairios jų įrangos. Jų namų Užupyje palėpė užpildyta apie 30 įmantriausių ledkirčių – nuo vintažo stiliaus ilgomis medinėmis rankenomis iki pačių moderniausių, trumpų ir lengvų kaip pūkas, bei kitokių atributų – nuo medinių ledo kaiščių iki kuprinių. Vienos iš jų baigia užkariauti pasaulį ir ne tik dėl patvarumo, bet ir didelės meilės gamtai. Tai originalaus dizaino, lengvos švedų gamybos „Fjällräven Kånken“ kuprinės, atsparios drėgmei, tinkančios ir vaikams, kasdien žingsniuojantiems į mokyklas, ir jų tėvelių kelionėms.

Gera kuprinė – tiesus stuburas

Pūstauodegio lapiuko emblema pasipuošusių „Kånken“ kuprinių istorija prasidėjo praėjusio šimtmečio 6-ajame dešimtmetyje, kai keturiolikmetis švedų keliautojas Ake Nordin’as, jausdamas patogių kuprinių stygių, užsibrėžė tikslą pats jas sukurti. Didelis maišas, apsiūtas tvirta medvilne, ant medinio rėmo su odiniais diržais sulaukė nemažo turistų dėmesio ir vaikinukui teko pradėti siūti kuprines pagal užsakymą. 1960 m. dizainas buvo patobulintas, medinis pagrindas buvo pakeistas „ateities medžiaga“ – lengvu aliuminiu ir A. Nordinʼas prekės ženklu pasirinko „Fjällräven“ (lietuviškai – poliarinė arba arktinė lapė) pavadinimą. Tariant jį jaučiama galinga Skandinavijos miškų dvasia Fjelrevenas. O kuprinė sukonstruota taip, kad svoris tolygiai pasiskirstytų ant nugaros ir tai itin svarbu laikysenai, nes iki 80 proc. švedų prieš kelis dešimtmečius labai kentė nuo stuburo iškrypimo.

Sveikos, patvarios ir patogios

„Kånken“ pamėgo visi, nes vienodas šios kuprinės apkrovos pasiskirstymas leido komfortiškai judėti tiek trumpuose kasdieniuose, tiek ilguose žygiuose. Ake Nordin’as sukūrė kuprinę, kuri taisė stuburo iškrypimus ir saugojo nuo šios bėdos. Pirmais metais buvo parduota 400, o per antrus metus – jau daugiau kaip 30 000 kuprinių... Šiemet sukanka 41 metai nuo pirmojo „Fjällräven Kånken“ pasirodymo rinkoje. Šios firmos kuprinių parduodama vis daugiau ir jos yra vienos populiariausių miesto kuprinių pasaulyje. Iki 2018 m. jų parduota daugiau kaip 3 mln. ir kasmet papildomai realizuojama dar apie 300 tūkst. Pirkėjai gali rinktis „Fjällräven Kånken“ kuprines net iš 45 spalvų ir 6 tipų: „Kånken“, „Kånken №2“, „Kånken Mini“, „Kånken Laptop“, „Kånken Kids“ ir „Re-Kånken“. Jas gaminant, kaip ir anksčiau, naudojamas unikalus „Vinilon F“ audinys, kuris „kvėpuoja“ ir apsaugo kuprinės turinį nuo drėgmės. Kitas svarbus kuprinės medžiagos privalumas – patvarumas. „Kånken“, įsigytos dar mokyklos laikais, be jokių problemų atlaiko universiteto bei nepertraukiamų kelerių metų bastymosi po pasaulį etapus.

Poliarinė lapė Fjallraven

Poliarinių lapių išsaugojimo projektas

Poliarinės lapės atvaizdas ne šiaip sau puošia kuprines ir yra pagrindinis jų prekinis ženklas. Jau 25 metus pirkdami „Fjällräven“ gaminius visas pasaulis prisideda prie šio reto gyvūno populiacijos didinimo, nes 2 proc. prekės vertės patenka į poliarinių lapių išsaugojimo fondą. Itin didžiulį dėmesį ekologijai skirianti įmonė visai neseniai kuprinės metalinius rėmus pakeitė į beržinius bei ėmė kurti krepšius iš perdirbtų medžiagų, tuo prisidėdama prie gamtos išsaugojimo. „Fjällräven“ nuolat tobulina savo gaminius rinkdamasi naujas medžiagas bei dizainą, kad už savo pečių galėtumėte jausti tikrą kokybę ir komfortą! Lietuvoje šių švediškų kuprinių ir kitų šios kompanijos žygiams bei kelionėms būtinų atributų galite rasti jaukiuose „Kalnų namuose“.


Palikti komentarą

Atkreipkite dėmėsį, komentarai turi būti patvirtinti pries juos patalpinant.

Ši svetainė apsaugota „reCAPTCHA“, taip pat taikoma „Google“ privatumo strategija ir paslaugų naudojimo sąlygos.